Droga Królewska to najważniejszy trakt Krakowa. Spacer tą trasą to kapitalna szansa na poznanie historii miasta i jego zabytków. Jeżeli ktoś jest w Krakowie po raz pierwszy, wycieczka Drogą Królewską jest obowiązkowym punktem zwiedzania miasta.
Żeby pozwolić Państwu na dokładniejsze poznanie Krakowa, postanowiłem poszerzyć nasz spacer o dzielnicę uniwersytecką, kościół Franciszkanów oraz słynne okno papieskie.
Podczas zwiedzania Traktu Królewskiego:
- odwiedzimy plac Jana Matejki, gdzie znajduje się słynny pomnik wiktorii grunwaldzkiej.
- zobaczymy kościół św. Floriana – pierwszy kościół w Krakowie, w którym posługę kapłańską sprawował Jan Paweł II. To również kościół, w którym ślub brali między innymi Stanisław Wyspiański czy Tadeusz Kantor.
- zobaczymy Barbakan – arcydzieło sztuki obronnej oraz pozostałości murów miejskich na czele z Bramą Floriańską. Opowiemy sobie ich historię, dowiemy się kto zdecydował o ich wyburzeniu oraz dlaczego część murów jednak udało się zachować.
- przespacerujemy się ulicą Floriańską – najbardziej reprezentacyjną ulicą Krakowa.
- zobaczymy Jamę Michalika – siedzibę pierwszego polskiego kabaretu.
- dowiemy się, gdzie mieszkał Jan Matejko, gdzie chodził do szkoły, jakim był uczniem, kim byli jego rodzice i wiele więcej...
- posłuchamy hejnału z Wieży Mariackiej, dowiemy się kim są hejnaliści, ile czasu trwa zmiana hejnalisty, czy na wieży jest toaleta, gdzie jeszcze można usłyszeć hejnał.
- zobaczymy najstarszą polską galerię handlową – Sukiennice. Dowiemy się kto zdecydował o ich budowie, kto zorganizował największe bale w Sukiennicach, którą kawiarnię w tym obiekcie najbardziej lubił Włodzimierz Ilicz, gdzie na fasadzie możemy zobaczyć pierwszych krakowskich prezydentów miasta.
- staniemy na miejscu, gdzie Kościuszko przysięgał narodowi oraz na miejscu, gdzie doszło do Hołdu Pruskiego.
- odwiedzimy siedzibę pierwszego polskiego uniwersytetu, poznamy jego historię, dowiemy się kto był jedynym analfabetą na pierwszej znanej liście krakowskich żaków, poznamy jego słynnych absolwentów.
- zobaczymy Pałac Biskupi - miejsce, gdzie studiował Karol Wojtyła, gdzie został wyświęcony na kapłana i gdzie mieszkał przez kilkanaście lat zanim zasiadł na Tronie Piotrowym. Tam znajduje się słynne okno papieskie – miejsce, z którego przemawiało do młodzieży trzech papieży podczas wizyt w Krakowie.

- odwiedzimy kościół Franciszkanów, ulubioną świątynię Jana Pawła II, we wnętrzu zobaczymy m.in. ławkę papieską, Kaplicę Arcybractwa Męki Pańskiej – poznamy historię tego bractwa, zobaczymy dzieła, które w Świątyni wykonał Stanisław Wyspiański.
- zobaczymy budynek krakowskiego ratusza, poznamy historię dwóch pierwszych prezydentów autonomicznego Krakowa.
- na placu Wszystkich Świętych dowiemy się dlaczego Kraków był nazywany drugim Rzymem, a Austriaków nazywa się w Krakowie burzymurkami.
- zobaczymy miejsce, które służyło Witowi Stwoszowi do prac nad ołtarzem Mariackim.
- zobaczymy kościół św. Piotra i Pawła - pierwszy barokowy kościół w Polsce. To w nim brali ślub rodzice Karola Wojtyły.
- przespacerujemy się po najstarszej ulicy w Krakowie – Kanoniczej. Zobaczymy miejsce, gdzie znaleziono skarb siekierkowy, zobaczymy dom, w którym powstawała kronika Jana Długosza, dowiemy się po co Jagiełło zaprosił do łaźni rycerza Zawiszę.
- odwiedzimy Wzgórze Wawelskie, wejdziemy do najważniejszego kościoła w Polsce – Katedry Królewskiej, w której zobaczymy groby naszych władców, poznamy ich biografie, a także dowiemy się jak wyglądał ceremoniał koronacyjny.
Wejścia płatne
Jeżeli wyrażą Państwo chęć, możemy nasz spacer wzbogacić o płatne wejścia. Wtedy odwiedzimy również wnętrze Bazyliki Mariackiej i zobaczymy najcenniejszy zabytek gotyku w Polsce – ołtarz Wita Stwosza. Możemy również wybrać płatną trasę po Katedrze Królewskiej, wtedy zobaczymy Dzwon Zygmuntowski oraz odwiedzimy krypty, w których spoczywają nasi królowie oraz bohaterowie narodowi.
- Katedra: 12 PLN,
- Kościół Mariacki: 10 PLN
- CZAS TRWANIA: 3-4 GODZINY